7 урок

План-конспект уроку 7.

Клас: 11.

Тема: «Віртуальна лабораторії, інтерактивні моделі» - 1 год.

Мета:

навчальна: розглянути поняття «віртуальні лабораторії», «інтерактивні моделі»;

розвивальна: розвивати знання про роботу комп'ютера;

виховна: виховувати працелюбність, уважність, культуру поведінки;

практична: навчитися використовувати програмні засоби навчання.

Література: 1. Ривкінд Й.Я. та ін.: Інформатика: Підруч. для 11 кл. загальноосвіт. навч. закл.: академ. рівень, профільн. рівень / Й.Я. Ривкінд, Т.І. Лисенко, Л.А.Чернікова, В.В. Шакотько; за заг. ред. М.З. Згурськового. - 2-ге вид. - К.: Генеза, 2012. - 304 с.: іл.

П. 1.1. Програмні засоби навчального призначення та особливості їх використання - с. 4 - 7.

Тип уроку: вивчення нових знань, умінь і навичок.

Вид уроку: комбінований.

План уроку і його хронометраж

Організаційний момент - 2 хв.

Актуалізація знань, повідомлення теми уроку - 5 хв.

Вивчення нового матеріалу - 6 хв.

Практична робота - 27 хв.

Підведення підсумків - 3 хв.

Домашнє завдання - 2 хв.

Поетапний зміст уроку

Організаційний момент

Привітатися з класом. Перевірка присутніх. Перевірка готовності до уроку.

Актуалізація знань, повідомлення теми уроку

Проводиться у вигляді задання контрольних запитань. Форма проведення - фронтальне опитування.

  • Розкажіть про програмні засоби навчання фізики, хімії, біології.

Повідомлення теми уроку: «Віртуальна лабораторії, інтерактивні моделі».

Вивчення нового матеріалу

Методи: розповідь, пояснення. Прийоми: запис понять.

Електронні посібники можуть використовуватись з метою повторення, розширення та закріплення матеріалу, що був вивчений під час уроків, та для самостійного вивчення нового матеріалу.

Прикладом електронного посібника є Педагогічний програмний засіб «Фізика».

Головне меню програми (рис. 1) містить перелік розділів посібника. Для переходу до ознайомлення зі змістом розділу потрібно вибрати його назву, яка є гіперпосиланням на початкову сторінку розділу.

Електронний посібник містить інформаційний блок з текстовим матеріалом з фізики. Кожна сторінка тексту ілюструється графічними зображеннями. Вибір гіперпосилань у тексті сторінок приводить до відкриття вікон, що містять додаткові зображення або відео фрагменти, які унаочнюють та доповнюють теоретичний матеріал.

До кожної теми пропонується добірка тестових запитань для самоперевірки. Перейти до відповіді на запитання можна, вибравши кнопку Самоперевірка . У кожному тестовому запитанні передбачається вибір одного варіанту відповіді з кількох запропонованих. Після відповіді на всі запитання потрібно вибрати кнопку Перевірити тест для отримання результату. При виборі кнопки Правильні відповіді встановлюються позначки поруч з правильними відповідями, після вибору кнопки Повторити всі позначки зникають для повторного проходження тесту. Якщо виникають складнощі при відповіді на запитання, можна повернутися до теоретичного блоку вибором кнопки Інформаційна частина .

Крім запитань, учням пропонується розв'язати задачі з теми. Вікно з умовами задач можна відкрити, вибравши кнопку Задачі . Умова кожної задачі також супроводжується наочними матеріалами. Після виконання завдань можна перевірити правильність результатів, вибравши кнопку Перевірити . Якщо для розв'язування задачі потрібно провести деякі обчислення, то можна скористатися вбудованим калькулятором. Для його виклику потрібно вибрати кнопку Калькулятор у нижньому лівому куті вікна програми вікна. Дані, потрібні для обчислень, можна отримати з Довідки, що входить до складу посібника.

Виклик Довідки здійснюється вибором кнопки Допомога у верхньому правому куті вікна або натисненням клавіші F1.Крім того, у Довідці містяться формули для обчислення значень фізичних величин, таблиці зі значеннями властивостей об'єктів вивчення, одиниці вимірювання фізичних величин, основні історичні відомості про вчених-фізиків, означення понять, що вивчаються в курсі фізики.

Після опрацювання матеріалів розділу можна виконати лабораторну роботу, інструкція до якої наведена у посібнику. Для переходу до виконання лабораторної роботи потрібно вибрати кнопку Експеримент у нижньому рядку вікна. Обладнання та хід лабораторної роботи моделюється на комп'ютері та демонструється з використанням анімації. При потребі, демонстрацію можна повторювати з іншими значеннями властивостей об'єктів дослідження.

На рисунку 2 наведені сторінки електронного посібника з інформаційними та демонстраційними матеріалами, лабораторною роботою та задачами для розв'язування.

Детальніше з особливостями роботи з програмою можна ознайомитись, звернувшись до розділу Довідки по роботі з програмою.

Особливості використання електронних (віртуальних) практикумів

Розглянемо цей вид навчальних програм на прикладі програмного засобу Віртуальна хімічна лабораторія.Головне вікно цього педагогічного програмного засобу наведено на рис. 3. Вкладки цього вікна містять перелік демонстрацій, які можна переглянути, лабораторних дослідів та практичних робіт, з якими рекомендується ознайомитись учням різних класів.

Крім того, з цього вікна можна звернутися до Довідника та Тлумачного словника, переглянути хімічні реактиви, ознайомитись з особливостями запису хімічних рівнянь. Для цього потрібно вибрати відповідну кнопку у нижній частині вікна.

Після вибору завдання в списку розділів головного вікна слід вибрати кнопку Почати.

При виборі Демонстрації відкривається вікно, у якому транслюється відео фрагмент з демонстрацією досліду та поясненням його особливостей.

При виборі Лабораторного досліду або Практичної роботи відкриється відповідне вікно (рис. 4). Вибравши у цьому вікні відповідну кнопку, можна ознайомитись з метою виконання роботи, потрібними реактивами, обладнанням, правилами техніки безпеки при роботі у хімічній лабораторії, ходом виконання роботи.

Робота супроводжується відеозаписами. Відеофрагмент демонструється у верхній частині вікна програми. Збільшити розмір області перегляду відеофрагмента можна вибором довільної точки цієї області. Демонстрацію досліду можна призупинити, продовжити або повторити спочатку, використовуючи кнопки керування переглядом .

Щоб перейти до наступного кроку досліду або практичної роботи, потрібно вибрати кнопку Далі, повернутися до попереднього - кнопку Назад.

У нижній частині вікна відображається опис дій, що виконуються в ході досліду або практичної роботи. Після перегляду досліду рекомендується дати відповіді на запитання за результатами спостереження. Якщо вибрано правильний варіант відповіді, то колір тексту у ньому змінюється на зелений, при хибній відповіді - на червоний. Завдання виду Складіть рівняння реакції виконуються в зошиті. Для контролю правильності потрібно вибрати кнопку Перевірити, після чого відображається правильний запис рівняння. У висновку пропонується вибрати правильні твердження, що можуть бути отримані в ході виконання роботи.

У деяких роботах пропонується виконати тестове завдання. Для цього потрібно вибрати кнопку Тестування. В ході тестування потрібно утворити правильні твердження, перемістивши написи з частинами тверджень і розмістивши їх у правильній послідовності, після чого вибрати кнопку Перевірити для здійснення контролю.

Повернення до головного вікна віртуальної лабораторії здійснюється вибором кнопки Зміст.

Особливості використання інтерактивних моделей

Одним з найбільш ефективних способів використання ІКТ на уроках є застосування інтерактивних моделей. Вони дозволяють імітувати та вивчати різноманітні процеси і явища, проводити віртуальні спостереження за об'єктами, детально розглядати їх будову, функціонування окремих частин. Усе це є істотним доповненням до спостережень і експериментів, що проводяться в природних умовах.

Розглянемо цей вид навчального програмного забезпечення на прикладі курсу Відкрита Біологія (демо-версію можна завантажити з сайту https://www.physicon.ru/demo/OpenBiology2.5Demo.exe). Даний програмний засіб містить значну кількість моделей з різних тем курсу біології. Наприклад, модель Клонування, яка наочно ілюструє послідовні етапи процесу клонування (мал. 5), модель Танок бджоли демонструє етологічні особливості бджіл (мал. 6).

Мал. 5. Інтерактивна модель Клонування

Мал. 6. Інтерактивна модель Танок бджоли

Багато з представлених моделей можна використати в трьох режимах: 1) послідовний довільний перегляд; 2) покрокова демонстрація; 3) можливість зробити паузу на будь-якому етапі для детальнішого вивчення окремих стадій процесу.

Також, курс Відкрита Біологія включає значний перелік інтерактивних моделей, які можна використати для проведення віртуальних експериментів. Наприклад, комп'ютерна модель Живлення інфузорії (мал. 7), дозволяє приготувати віртуальний препарат і детально розглянути під віртуальним мікроскопом процеси життєдіяльності, що протікають в клітинах найпростіших. Тут існує можливість зміни умов експерименту і перегляду отриманих результатів.

Рис. 7. Інтерактивна модель Живлення інфузорії

Практична робота

Використання програмних засобів

Завдання 1:

  • Відкрийте головну сторінку сайту: https://physicon.ru/products/college/. Визначте, які матеріали сайту можуть бути вам корисними при вивченні шкільних предметів.
  • Зробіть скріншоти кожного онлайн-проекту, збережіть їх у текстовому документі з посиланням на веб-сторінку кожного онлайн-проекту.

Підведення підсумків

Повторення вивченого матеріалу. Перевірка виконаного завдання. Виставлення оцінок.

Домашнє завдання

Повторити п. 1.1., п. 1.2, підготуватися до контрольної роботи.

e-mail: olyanichi@gmail.com
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати