3 урок
План-конспект уроку 3.
Клас: 11.
Тема: «Побудова графіків залежностей між змінними в GRAN1 та їх аналіз» - 1 год.
Мета:
навчальна: розглянути побудову графіків залежностей між змінними в GRAN1 та їх аналіз;
розвивальна: розвивати знання про роботу комп'ютера;
виховна: виховувати працелюбність, уважність, культуру поведінки;
практична: навчитися будувати графіки функції в GRAN1.
Література: Ривкінд Й.Я. та ін.: Інформатика: Підруч. для 11 кл. загальноосвіт. навч. закл.: академ. рівень, профільн. рівень / Й.Я. Ривкінд, Т.І. Лисенко, Л.А.Чернікова, В.В. Шакотько; за заг. ред. М.З. Згурськового. - 2-ге вид. - К.: Генеза, 2012. - 304 с.: іл.
П. 1.2. Математичні процесори. Програмно-методичний комплекс GRAN та його призначення - с. 14 - 15.
Тип уроку: вивчення нових знань, умінь і навичок.
Вид уроку: комбінований.
План уроку і його хронометраж
Організаційний момент - 2 хв.
Актуалізація знань, повідомлення теми уроку - 11 хв.
Вивчення нового матеріалу - 6 хв.
Практична робота - 21 хв.
Підведення підсумків - 3 хв.
Домашнє завдання - 2 хв.
Поетапний зміст уроку
Організаційний момент
Привітатися з класом. Перевірка присутніх. Перевірка готовності до уроку.
Актуалізація знань, повідомлення теми уроку
Проводиться у вигляді задання контрольних запитань. Форма проведення - фронтальне опитування.
- Розкажіть про можливості математичних процесорів.
- Назвіть приклади математичних процесорів.
- Охарактеризуйте програмно-методичний комплекс GRAN.
- Для чого призначений GRAN1?
- Із яких вікон складається вікно програми GRAN1?
- Як виконуються обчислення у GRAN1?
- Чи допускаються пропуски у записі виразу?
- Як записується дробова частина чисел?
Повідомлення теми уроку: «Побудова графіків залежностей між змінними в GRAN1 та їх аналіз».
Вивчення нового матеріалу
Методи: розповідь, пояснення. Прийоми: запис понять.
У GRAN1 можна побудувати графіки 8 типів залежностей між змінними. Одночасно у вікні можна відобразити до 5 графіків, усі вони автоматично малюються різними кольорами. Колір ліній кожного об'єкта відображається у вікні Список об'єктів біля рівняння функції.
Загальний алгоритм побудови графіка залежності між змінними:
- Вибрати у вікні Список об'єктів тип залежності між змінними.
- Вибрати у меню Об'єкт команду Створити.
- Увести у поле діалогового вікна Введення виразу залежності відповідний вираз і вибрати кнопку ОК.
- Вибрати у меню Графік команду Побудувати графік.
Розглянемо алгоритм побудови графіка функції на такому прикладі.
Задача 2. Побудувати графік функції .
2. Вибрати у вікні Список об'єктів тип залежності Явна: У = У(Х).
3. Вибрати у меню Об'єкт команду Створити.
4. Увести в поле У(Х)= діалогового вікна Введення виразу залежності вираз ABS(X^2-8*ABS(X)+7).
5. Вибрати у меню Графік команду Побудувати графік.
Аналізуючи побудований графік функції, можна визначити:
ü нулі функції. Для цього слід установити вказівник у точці перетину графіка функції з віссю Ох і з'ясувати координати цієї точки. Вони будуть відображатися у верхній частині вікна Графік;
ü точки екстремумів і екстремуми. Для цього слід установити вказівник у найвищу чи найнижчу точку графіка і з'ясувати координати вказівника у вікні Графік. Максимальне і мінімальне значення функції також відображаються у вікні Список об'єктів;
ü проміжки зростання та спадання. Спочатку потрібно визначити точки екстремумів, а потім записати проміжки спадання та зростання.
Практична робота
Побудова графіків функції
- Побудуйте графіки наведених функцій, використовуючи програму GRAN1:
а) y = 2sinx;
б) y = cos2x;
в) y = 2x;
г) y = (x-1)/(x-2);
д) y = ||x-1|-|x-2||;
е) y = (1+x)^x;
- Дослідіть функції, а, в, д завдання № 1 за їх графіками згідно з планом:
а) парність, непарність;
б) нулі функції;
в) проміжки зростання: 1) y > 0; 2) y < 0;
г) точки екстремуми;
е) проміжки зростання та спадання: 1) зростає; 2) спадає.
Підведення підсумків
Повторення вивченого матеріалу. Перевірка виконаного завдання. Виставлення оцінок.
Домашнє завдання
Вивчити конспект, п.1.2 (с. 14 - 15).