1 урок
План-конспект уроку 1.
Клас: 11.
Інформаційні технології в навчанні
Тема: «Програмні засоби навчального призначення» - 1 год.
Мета:
навчальна: розглянути поняття «програмні засоби навчального призначення», «педагогічні програмні засоби», «електронні посібники», «електронні практикуми», «електронні засоби контролю навчальних досягнень учнів», «мультимедійні засоби ілюстративного і довідкового призначення», «комбіновані педагогічні програмні засоби»;
розвивальна: розвивати знання про роботу комп'ютера;
практична: ознайомитись з програмними засобами навчального призначення;
виховна: виховувати працелюбність, уважність, культуру поведінки.
Література: Ривкінд Й.Я. та ін.: Інформатика: Підруч. для 11 кл. загальноосвіт. навч. закл.: академ. рівень, профільн. рівень / Й.Я. Ривкінд, Т.І. Лисенко, Л.А. Чернікова, В.В. Шакотько; за заг. ред. М.З. Згурськового. - 2-ге вид. - К.: Генеза, 2012. - 304 с.: іл.
П. 1.1. Програмні засоби навчального призначення та особливості їх використання - с. 4 - 7.
Тип уроку: вивчення нових знань, умінь і навичок.
Вид уроку: комбінований.
План уроку і його хронометраж
Організаційний момент - 2 хв.
Повідомлення теми уроку - 2 хв.
Вивчення нового матеріалу - 13 хв.
Практична робота - 23 хв.
Підведення підсумків - 3 хв.
Домашнє завдання - 2 хв.
Поетапний зміст уроку
Організаційний момент
Привітатися з класом. Перевірка присутніх. Перевірка готовності до уроку.
Повідомлення теми уроку: Інформаційні технології в навчанні
«Програмні засоби навчального призначення».
Вивчення нового матеріалу
Методи: розповідь, пояснення. Прийоми: запис понять.
Програмні засоби навчального призначення
Коли ви виконуєте домашнє завдання, добираєте матеріал для написання реферату, готуєтеся до контрольної роботи, вам потрібні різноманітні джерела інформації: підручники та збірники завдань, атласи, словники, хрестоматії, колекції фотографій тощо. Для виконання навчальних завдань ви використовуєте й різноманітні електронні засоби.
Разом з тим існують програми, які безпосередньо призначені для забезпечення навчання. Такі програми називають програмними засобами навчального призначення, або педагогічними програмними засобами (ППЗ). Прикладами таких програм є Програмно-методичний комплекс «Таблиця Менделєєва», Електронний посібник «Біологія 8 - 9», Програмне середовище «Система лінійних рівнянь» та інші.
Перевагою програмних засобів навчального призначення порівняно з традиційними засобами навчання є наявність зручних у використанні засобів візуалізації навчального матеріалу: статичне та динамічне представлення об'єктів, процесів, явищ, їх складових, наочне представлення закономірностей і результатів проведених експериментів, дослідів, знайдених розв'язків задач.
Однією з переваг ППЗ є швидкий зворотній зв'язок між користувачем і засобами ІКТ, який забезпечує реалізацію діалогу між учнем і програмним навчальним середовищем. Такий зворотній зв'язок називають інтерактивністю програмного засобу. Завдяки використанню ППЗ, навчання може здійснюватись у тому темпі, який найбільше задовольняє учнів.
Педагогічні програмні засоби можна розподілити на такі групи:
- електронні посібники (Педагогічний програмний засіб «Фізика 10 - 11», Педагогічний програмний засіб «Алгебра, 11 клас»);
- електронні (віртуальні) практикуми - електронні навчальні збірники практичних завдань і вправ (віртуальні лабораторії: Віртуальна хімічна лабораторія. 8 - 11 кл., електронні тренажери: «Майстер-клас». Клавіатурний тренажер з української мови, електронні задачники: Електронний задачник «Фізика. 7 - 9», Програмне середовище «Система лінійних рівнянь»);
- електронні засоби контролю навчальних досягнень учнів (Система інтерактивного тестування «Школярик»);
- мультимедійні засоби ілюстративного і довідкового призначення: електронні атласи, електронні хрестоматії, електронні енциклопедії, електронні словники та ін.
Існують комбіновані ППЗ, в яких поєднано програмні засоби з різних груп, наприклад Інтегрований електронний комплекс «Економічна та соціальна географія світу». Вони отримали узагальнену назву мультимедійні, або інтерактивні, курси.
Найчастіше педагогічний програмний засіб має такі складові:
- меню програми, яке відображає зміст матеріалу в програмному засобі або надає доступ до його основних функцій;
- гіпертекстова система навігації між блоками навчального або довідкового матеріалу;
- пошукова система для швидкого переходу до потрібного блока навчального матеріалу;
- довідка з навчального матеріалу або щодо роботи з програмою.
Залежно від типу ППЗ до його складу можуть входити: текстовий інформаційний блок; колекція графічних зображень; колекція аудіо- і відеоматеріалів; блок виконання тренувальних вправ і практичних завдань; контролюючий блок та ін.
Деякі ППЗ розроблені за клієнт-серверною технологією. Передбачається, що на комп'ютері вчителя встановлюється серверна частина таких засобів, на комп'ютерах учнів - клієнтська.
ППЗ можуть містити не тільки програмний матеріал з предмета, а й додатковий матеріал, наприклад теоретичний, що виходить за межі шкільної програми, задачі підвищеної складності, засоби для проведення навчальних досліджень та ін.
Програмні засоби навчального призначення для вивчення різних предметів можна, наприклад, отримати безкоштовно на сайті Острів знань (https://www.ostriv.in.ua) у розділі Сервіси - Файловий архів - Електронні засоби навчання.
Практична робота
Робота з програмними засобами навчального призначення
1. Відкрийте головну сторінку сайту Математика для школи (https://www.formula.co.ua). Ознайомтеся зі змістом рубрик Алгебра та Геометрія. Знайдіть пояснення слова тригонометрія. Знайдіть значення sin47º; cos56º; tg70º, використовуючи засоби сайту, та обчисліть значення виразу sin30° + cos30° з використанням вбудованого калькулятора. Поясніть, чим можуть бути корисними для вас матеріали цього сайту.
2. Вкажіть види педагогічних програмних засобів, які ви оберете для виконання таких навчальних завдань:
а) підготовка до лабораторної роботи з хімії;
б) написання реферату з математики;
в) розв'язування задачі з економіки;
г) написання науково-дослідницької роботи з географії;
д) підготовка повідомлення про визначні наукові відкриття ХХ століття.
3. Установіть відповідність між групами педагогічних
програмних засобів та їх описами ( завдання 1, с. 8).
Підведення підсумків
Повторення вивченого матеріалу.
Домашнє завдання
Вивчити конспект, П.1.1 (с. 4 - 7), завдання 9, 10, с. 9.